Z wizytą w Belwederze

Marta Mirgos

9 lutego o godzinie 11:00 w Belwederze odbyła się debata pt. Tradycja romantyczna wczoraj i dziś. Wokół serii wydawniczej „Literatura i Pamięć” z udziałem prof. dr. hab. Andrzeja Waśki, prof. dr. hab. Janusza Gruchały i dr. Tomasza Szturo. Patronatami tego wydarzenia byli: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja Systemu Rozwoju Edukacji. Podczas dyskusji szczególną uwagę zwrócono na publikację Profesora Waśki pt. „Pan Tadeusz. Media pamięci”, w której autor podkreślał, że „Soplicowo było mikrokosmosem Polski”, więc dzisiaj czytana epopeja jest nośnikiem pamięci o Polsce XIX wieku.

„Tradycja romantyczna wczoraj i dziś” – debata wokół serii wydawniczej „Literatura i pamięć” – Warszawa, 9 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Rok 2022 był obchodzony jako Rok Romantyzmu Polskiego i dlatego punktem odniesienia dla tej dyskusji w Belwederze oraz dla 10. tomu cyklu „Literatura i pamięć” był Pan Tadeusz Adama Mickiewicza.

Profesor Andrzej Waśko wielokrotnie podkreślał, że prawdziwe arcydzieła się nie starzeją. Starzeją się ich interpretacje. Wspomniał o XIX–wiecznej ilustracji Elwiro Andriollego – zamkniętej w drugiej połowie XIX wieku, a przecież tak bardzo kojarzącej się z Panem Tadeuszem.

Seria wydawnicza „Literatura i Pamięć” zawiera w swej nazwie zobowiązanie: literatura jest elementem łączącym pokolenia i tworzy tożsamość narodową.

Książki w serii „Literatura i Pamięć” są popularnonaukowymi monografiami o charakterze historycznoliterackim, poświęconymi ważnym, a ciągle źle obecnym twórcom i zjawiskom literackim, głównie ostatniego stulecia.

W spotkaniu wzięły udział członkinie Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów – Maria Gudro-Homicka i Marta Mirgos.

Podczas tego wydarzenia miała również miejsce promocja książki „SNaP. Historia i współczesność”, którą otrzymał m.in. profesor Andrzej Waśko, Zastępca Dyrektora ds. Upowszechniania z Wydawnictwa IPN, Pani doktor Natalia Cichocka. Pani Maria, która jest autorką powyższej publikacji, otrzymała także zaproszenie na spotkanie ze studentami, aby opowiedzieć o działalności Stowarzyszenia.