https://alienacjanaukaprawo.pl/
Książka w wyczerpujący sposób podejmuje trzy zasadnicze tematy. Przede wszystkim autorzy artykułów wyjaśniają, w jaki sposób należy przeprowadzać rzetelną ocenę psychologiczną, by trafnie zdiagnozować dziecko doświadczające alienacji rodzicielskiej. Odwołują się przy tym do pięcioczynnikowego modelu, który pozwala zebrać i uporządkować niezbędne informacje dotyczące matki, ojca i dzieci, a następnie określić prawdopodobne przyczyny, dla których dziecko odmawia kontaktu z jednym z rodziców. Autorzy opisują także przykłady odpowiednich interwencji w przypadkach alienacji rodzicielskiej o różnym stopniu nasilenia: lekkich, umiarkowanych i poważnych. Kolejny aspekt omówiony w książce to spojrzenie na zjawisko alienacji z perspektywy prawnej – wyjaśnienie, w jaki sposób teoria alienacji rodzicielskiej spełnia kryteria sprawy Frye, Dauberta i Mohana w zakresie składania zeznań przez biegłych sądowych. Autorzy przywołują m.in. wyniki badań naukowych oraz przedstawiają, jak profesjonalne amerykańskie organizacje interpretują zjawisko alienacji rodzicielskiej. Wreszcie, autorzy i redaktorzy tekstów zamieszczonych w tej książce rozprawiają się z licznymi mitami na temat alienacji rodzicielskiej, które można znaleźć zarówno w literaturze fachowej, jak i w mediach społecznościowych skierowanych do szerokiego grona odbiorców.
Pierwszy z redaktorów książki, dr Demosthenes Lorandos, jest biegłym psychologiem i prawnikiem, a także autorem trzytomowej publikacji The Litigator’s Handbook of Forensic Medicine, Psychiatry and Psychology. Drugi redaktor, dr William Bernet, biegły sądowy oraz psychiatra specjalizujący się w badaniu dzieci i młodzieży, to emerytowany profesor Uniwersytetu Vanderbilta. Był założycielem i pierwszym prezesem grupy alienacji rodzicielskiej (Parental Alienation Study Group) – organizacji non-profit poświęconej działalności naukowej i edukacyjnej związanej z zapobieganiem, diagnozowaniem i leczeniem alienacji rodzicielskiej.
Książka zainteresuje osoby zajmujące się problemem alienacji rodzicielskiej: psychologów, psychiatrów, pracowników socjalnych, biegłych sądowych zeznających w sprawach dzieci z skonfliktowanych rodzin, prawników specjalizujących się w sprawach rodzinnych, sędziów orzekających w sprawach rodzinnych oraz naukowców badających dzieci rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji.
Partner wydania