160. rocznica Powstania Styczniowego

Bogusław Homicki

W sobotę 18 marca 2023 roku w lesie pod Natolinem, przy Pomniku-Mogile, miejscu śmierci 46-ciu powstańców  mieszkańców Ziemi Osieckiej, w 160. rocznicę tej walki odbyła się podniosła uroczystość upamiętniająca to miejsce i to historyczne wydarzenie.  

Polska w latach 1795- 1918 nie istniała jako państwo.  Przez 123 lata była pod zaborami Prus, Rosji i Austrii. W tym czasie było wiele zrywów narodowych, podejmujących próby wyzwolenia się spod tych dominacji.  Powstanie Styczniowe było największym zrywem niepodległościowym w XIX wieku. Walki powstańców z Rosjanami trwały ponad rok, zginęło w nich około 30 tysięcy Polaków. Na terenie Gminy Pilawa, w mogile Powstańców Styczniowych, w lesie pomiędzy Łucznicą a Natolinem pochowanych zostało 46 powstańców, którzy polegli w boju, znienacka zaatakowani przez Rosjan podczas odpoczynku. Miało to miejsce 18 marca 1863 roku.

Przybyli przedstawiciele władz okolicznych miejscowości: Pilawy, Osiecka, Łucznicy i Natolina, a także z Otwocka i Siedlec. W uroczystości wzięli udział: Orkiestra Dęta z Pilawy, Ochotnicza Straż Pożarna, mieszkańcy Pilawy, Łucznicy, Osiecka, Natolina. Młodzież szkolna i grupy rekonstrukcyjne oraz weterani różnych walk, które przetoczyły się przez naszą ojczyznę, poczty sztandarowe.

 Po polowej mszy świętej, odprawionej przez Proboszcza Parafii Osieck – ks. Krzysztofa Samsela i wygłoszonej przez Niego wspaniałej patriotycznej homilii  były także inne piękne i podniosłe przemówienia, a po tej uroczystości na pobliskim polu odbyła się rekonstrukcja bitwy.

Wielkie podziękowania i słowa uznania należą się władzom  samorządowym Pilawy, Osiecka, Łucznicy i Natolina za zorganizowanie tego wydarzenia. Bo bez historycznej pamięci giną całe narody. Książę Jan Zamojski powiedział, że „człowiek bez historii jest jak zwierzę polne”. Kultywujmy więc  tradycje, pielęgnujmy historię naszej ojczyzny zarówno tę wielką jak i i tę, która miała miejsce w setkach tysięcy poszczególnych miejsc na terenie całej Polski, tej obecnej jak też i tej, która znalazła się  poza obecnymi jej granicami.